Aaaaa! Tuntuu siltä etten olis ikuisuuksiin päässyt bloggailemaan rauhassa, vaikka viime postista on hädin tuskin viikko. Vietimme viikonlopun Pärnussa Liisan kanssa ja maanantaina aloitin työt uudessa paikassa. Paljon on siis tapahtunut ja bloggailu jäänyt vähän toissijaiseksi, mutta asiaan tulee korjaus kunhan saan taas otteen ajankäytöstäni…
Toivottavasti hiljaisuus on kuitenkin ollut sen arvoista, sillä tänään on luvassa jotain aivan ihanaa – raikkaita ja sopivan makeita jäätelöpuikkoja ilman maitoa, viljoja tai valkoista sokeria.
Jäätelö on yksi suosikkiherkuistani, eikä suotta.
Se viilentää kuuman kesäpäivän (jos niitä nyt tulisi) ja on toisaalta lohdullinen seuralainen vaikka leffan kanssa. (Kuulostanko yksinäiseltä?? Nooooot. Onhan mulla koira.)
Jäätelö on sopivan makea jälkiruuaksi, mutta sillä on vaikea vetää herkkuövereitä.
Paitsi jos harrastaa suoraan jätskitonkista lusikoimista.
….mikä onkin sitten asia erikseen. Mutta moisia harhahetkiä vastaan on kätevä asia, nimittäin jätskipuikot.
Halusin tehdä puikkoni mahdollisimman yksinkertaisesti, joten reseptiin valikoitui vain muutama ainesosa – casheweitä, hedelmää, kookosöljyä, hieman makeutusta.
Reseptin yksinkertaisuus johtuu osittain myös siitä, että jätskimuottien etsiminen oli varsinaisen salapoliisityön ja monien turhautumisten takana. Miten ihmeessä Stockalla, keittiötavaroiden mekalla, voi olla pelkästään myrkynvihreitä jätskipuikkoja myynnissä?! Myrkynvihreitä! Ei sillä, että Ikeasta lopulta löytämäni keltaisetkaan muotit olisivat erityisen nättejä, mutta mikä tahansa on parempi kuin myrkynvihreä.
(Jos joku tietää jonkun kivan verkkokaupan mistä tilata moisia härpäkkeitä (esim. VALKOISET muotit ja puutikut olis kivat), saa linkata!)
Ulinat sikseen, lopputulos oli päräyttävä. Ei liian makea, mutta jokseenkin lohdullinen. Ja ennen kaikkea raikas ja sopivan hedelmäinen. Minulla oli onnekseni käytössä superkypsiä aprikooseja, jotka hajoilivat jo koskettaessaan. Kyseiset herkut ovat nyt parhaimmillaan ja niitä saa edullisesti monesta paikasta. (Ja casheweita kannattaa aina ostaa isossa bulkissa!) Mutta, jos et saa käyttöösi überkypsiä aprikooseja, kannattaa tarkistaa makeus valmistusvaiheessa ja lisätä tarvittaessa ekstraa.
Aprikoosien tilalle sopii hyvin myös vaikka nektariinit. (EDIT: Tai persikat. Tein jätskistä pari versiota ja ajatuksissani kirjoitin tekstiä koko ajan persikoista, vaikka näissä kuvissa on tosiaan aprikoosiversio. Kiitos lukijalle lupsauksen bongaamisesta, ohje ja postaus on nyt korjattu :D)
Aprikoosijäätelöpuikot (n. 12 pientä puikkoa), G, V, M
- 5 dl cashewpähkinöitä, liotettu ainakin 5h
- 4 superkypsää aprikoosia
- ripaus aitoa vaniljaa
- 0,5dl vaahterasiirappia, hunajaa tai agavea
- 0,5dl sulaa kookosöljyä
Blendaa cashewpähkinöitä kovatehoisessa blenderissä niin kauan, että ne muodostuvat kermaiseksi seokseksi. Blendaa sekaan kaksi aprikoosia (kivet poistettuna!), makeutus ja öljy. Surruttele tasaiseksi. Paloittele loput kaksi aprikoosit pieniksi kuutioiksi ja sekoita lusikalla joukkoon. Kaada massa jäätelömuotteihin ja pakasta muutaman tunnin ajan.
Jätskit irtoavat muoteista kun niiden päällä valuttaa hetken lämmintä vettä. Pitempään pakkasessa olleet puikot kannattaa ottaa etukäteen n. tunniksi jääkaappiin pehmenemään, muuten ne ovat liian kovia nautittavaksi!
<3 Aino
0
Veera says
09/07/2015 at 19:46Mäkin kaipailen kauniita jäätelömuotteja, joten jään seuraamaan tietääkö joku mistä niitä saa.
Mut eikö noi ole aprikooseja eikä persikoita? Ei sen välii, julmetun hyvältä näytää!
Aino says
09/07/2015 at 21:34Voi vitsit, hyvin bongattu! Ajatuksissani koko ajan kirjoittanut persikoista, tein tästä jätskistä parikin versiota. Korjasin tuonne tekstiin ja reseptiin aprikoosit :D Kiitos, kun huomasit sanoa. Jätskimuottien metsästys jatkuu!
Nina says
09/07/2015 at 23:49Oi ihana ohje taas kerran! Täältä löytyy vaikka mitä ihanuuksia! Parasta on just se että kaikki ohjeet koostuu suhtsimppeleistä aineista niin ettei tarvitse älyttömästi sekoitella mitään ihmeellisyyksiä keskenään ja että aikaa näihin ei mene liikaa! Ehdottomasti täyttyy testata tätäkin! :) kiitos ihanasta uudesta lemppari blogista! <3
Lotta says
10/07/2015 at 16:47Innoistuin kanssa toissa kesänä itsetehdyistä jätskipuikoista ja kohtasin ihan saman ongelman – järkevän näköisiä puikkoja ei löytynyt mistään! Eli mulla on nuo samat aika rumat ikean keltaiset :D tsek -> http://syotava.blogspot.fi/2013/07/kookos-appelsiini-mehujaat.html Uskomatonta että kahdessa vuodessa ei ole kukaan keksinyt valmistaa nätimpiä puikkoja..
Peetu says
16/07/2015 at 14:50Hyvän näköisiä jätskejä, täytyy testata!
Tuskailin myös sopivien muottien (ja puutikkujen!) kanssa ja kiersin keskustan askartelu-/krääsäkaupat, kunnes Google vinkkas mulle tämmösestä: http://www.confetti.fi/JAeAeTELOeMUOTIT. Aika tyyriit muotit, mutta hyväksi todetut ja kestävät myös kuumuutta, jos haluaa uunissa jotain askarrella. Kyseinen pulju toimittaa tilaukset kotiin ja ainakin pk-seudulla Espoosta ja Vantaalta löytyy myymälät – nettisivuilla sanotaan että valikoima vaihtelee myymälöittäin, eli kannattaa varmaan soittaa etukäteen. Espoon myymälässä oli vielä joitakin kappaleita jäljellä heinäkuun alussa.
Silja says
25/07/2015 at 12:16Moi! On ollut tosi inspiroivaa lukea sun reseptejä, lisää niitä! Näin kuitenkin mustikka kauden aikaan kysyisin, olisiko mahdollista saada jokin helppo vaikka mökillä tehtävä mustikkapiirakka resepti? Sellainen, jonka voisi mökillä olevista aineksista valmistaa tai mahd vähän erikoisuuksia? En tiedä onko mahdotonta, mutta tämä resepti olisi ihana!:3 Jatka samaan malliin!